Egzotikos portretai: tatuiruoti Naujosios Zelandijos kariai – Maori gentis

Maori genties atstovai

Maždaug XIV amžiuje į Naująją Zelandiją atvyko grupelė Maori vardu besivadinančių polineziečių, o dabar jų suskaičiuojama apie 660 tūkstančių – maždaug 15% šalies populiacijos. Bėgant laikui vis daugiau maorių kelėsi į miestus, tačiau net ir tai nesutrukdė išlaikyti ypatingų tradicijų, iki šiol žavinčių keliautojus iš viso pasaulio.

Maori genties vyras

Įniršę kariai baimę kelia šokio judesiais

Kadangi pirmasis Maori žmonių kontaktas su išoriniu pasaulio įvyko tik XVIII amžiuje, metų metus izoliacijoje gyvenusi gentis sukūrė unikalią kalbą, tradicijas bei pasaulėžiūrą. Nors vis mažiau šių dienų maorių šneka „Te Reo“ vadinama kalba, kai kurios tradicinės frazės tapo lygiavertės angliškiems žodžiams. Pavyzdžiui, Naujosios Zelandijos gyventojui pasakę „kia ora“ (liet. „būk sveikas“), tikrai neliksite nesuprasti.

Maori genties atstovas

Šokis – ko gero rūpestingiausiai saugojama maorių kultūros dalis. Vienas svarbiausių vadinamas „haka“, kurį grupė vyrų atlikdavo prieš ruošdamiesi į karą. Energingi rankų judesiai, mušimas sau į krūtinę, garsus trypimas kojomis bei įniršusi veido išraiška tikrai gali įvaryti baimės, tačiau nepamirškite, jog draugiškieji maoriai neretai taip pagerbia svečius ar švenčia pasiekimus. Šios etninės grupės svarbą Naujosios Zelandijos kultūrai įrodo ir tai, jog nacionalinė regbio rinktinė „haka“ šokiu pradeda kiekvienas varžybas.

Šokis – ko gero rūpestingiausiai saugojama maorių kultūros dalis.

Tatuiruočių meistro kėdėje ašaroms – ne vieta

Nors tradiciniai Maori šokiai nepalieka abejingų, bene labiausiai gentį garsina „moko“ vadinamos tatuiruotės. Paprastai išlenktos, spirales primenančios tamsios figūros nugula ant galvos, kadangi ji laikoma švenčiausia kūno vieta. Tiesa, tokiais piešiniais dažniau puošiasi vyrai, kadangi moterims leidžiama marginti tik smakrą, viršutinę lūpą ir šnerves.

Maorių tatuiruotės žavi ne vieną, tačiau skausmingas jų gimimo procesas gali gerokai išgąsdinti vakariečius. Čia naudojamos ne mums įprastos adatos, o peiliai ir iš ryklio dantų pagaminti įrankiai. Iš pradžių oda išbraižoma aštriais ašmeninis, o vėliau įlašinamas pigmentas. Visos medžiagos – natūralios, kadangi tamsesni atspalviai išgaunami iš degintų medžių, o šviesesnės spalvos iš vikšrų. Kad ir kokia skausminga būtų ši procedūra, šiukštu negalima verkti – maoriai itin vertina stiprybę.

Daugumai Maori žmonių persikėlus į miestus, pamažu nyksta ir tradicijos. Tiesa, norinčiųjų susipažinti su maorių gyvenimo būdu laukia išeitis – Whakarewarewa kaimelis. Netoli Rotorua miesto įsikūrusioje gyvenvietėje glaudžiasi senąją kultūrą puoselėjantys gentainiai, suteikiantys galimybę paragauti tradicinių patiekalų, įsigyti meno dirbinių bei išgirsti iš lūpų į lūpas perduodamas istorijas.

Maori genties atstovai

Jei aplankyti Naująją Zelandiją ir pažinti tolimąją kultūrą visada buvo jūsų svajonė, dabar turite puikią progą, nes Kelionių akademija organizuoja egzotinę kelionę po šią šalį, kurios metu susipažinsite su vienu iš svarbiausių Naujosios Zelandijos miestų – Oklandu, išvysite užburiančia gamta garsėjančią Salų įlanką, turėsite galimybę aplankyti Habitoną – vieta, kurioje buvo filmuojama „Žiedų valdovo“ trilogija, bei žavėsitės Kuko kalno nacionaliniu parku:

Egzotinė – pažintinė kelionė: Naujoji Zelandija: klasikinis maršrutas »