Daugiausia gyvybių nusinešę pasaulio kalnai

Ficrojus, Čilė

Kelionė į kalnus, lyg įprasta išvyka su palapinėmis į gamtą, tik su didesniu nežinomybės ir ekstremalumo prieskoniu. Tai išties nuostabus laikas su draugais, grožintis upeliais, ledynais ir tolimomis viršūnėmis. Tačiau viskas gali virsti į įtempta kovą su savimi arba net grumtynes dėl gyvybės, ypač jei ketinate aplankyti pavojingiausius pasaulio kalnus.

1. Penkių viršūnių kalnas

Jei nebijote aukščio, tikrai išsigąsite kopdami į Nepalo milžiną – Kančendžangą, kurio penkios viršūnės į dangų driekiasi net po 8 km. Jis ne tik patenka į didžiausių pasaulio kalnų trejetuką, bet yra įvardinamas kaip pavojingiausia aukštuma planetoje. Daugybė ekspedicijų išsiruošusių pažvelgti žemyn nuo Kančendžangos, taip ir nesugrįžo. Statistika šiurpinanti: kas penktas nuotykių ieškotojas praranda gyvybę taip ir nepasiekęs tikslo. Sunkiausiai sekasi dailiosios lyties atstovėms, iš kurių tik kelios galiūną įveikė gyvos. Manoma, kad penkių viršūnių kalnas yra moteris, svajojanti viską užgožti savo grožiu ir neapkenčianti konkurenčių. Tačiau atmetus mitą, lieka nuolatinės sniego lavinos ir labai nepalankios oro sąlygos, kurios ir nulemia tokį didžiulį nelaimių skaičių.

Kančendžangas, Nepalas

2. Sunkiausiai įveikiamas kalnas pasaulyje

K2 arba Čogoris – antroji pagal aukštį pakiluma, išsidėsčiusi Karakorumo kalnyne, Pakistano ir Kinijos pasienyje. Vieta sulaukia gausybės alpinistų dėmesio, Kurių dauguma svajoja pasiekti 8,6 km aukštyje esančią viršūnę. Tačiau tai padaryti pavyksta toli gražu ne kiekvienam, K2 garsėja kaip sunkiausiai pasaulyje įveikiamas kalnas. Remiantis statistika, kiekvienam šimtui kopiančiųjų tenka 29 mirtys, kai tuo tarpu Everestą bandančiam įveikti šimtukui tenka vos keturios. Žiemą, esant pavojingesnėms sąlygoms nei įprasta, Čogorio dar nepavyko įveikti.

Čogoris, Pakistano ir Kinijos pasienis

3. Viršūnė siekianti dangų

Anapurna – dar vienas milžinas, tuo pat metu viliojantis ir gąsdinantis sportininkus. Techniškai, tai kalnų masyvas Himalajuose, kurio viršūnė siekia 8,9 km ir yra nuklota miškais, o aukščiau vieta padengta ledynais. Iki 1990 m. mirštamumas kopiant į kalną siekė net 66 %, o tai reiškia, kad daugiau nei pusė iš bandžiusiųjų įveikti Anapurną to taip ir nepadarė. Šiandien statistika rodo kur kas geresnius skaičius: iš penkių kalnakopių, namo sugrįžta keturi. Per visą laiką į jį įlipti pavyko vos 133 laimės kūdikiams, kuriems išties pasisekė.

Anapurna, Himalajai

4. Kalnas žudikas

Nanga Parbat, tai devintas pagal dydį kalnas, esantis Pakistane. Sudėtingumu kopiant jis konkuruoja su aukščiau minėtuoju K2. Kol Nanga Parbat buvo įveiktas pirmą kartą, prireikė „paaukoti“ 31 žmogaus gyvybę. Gausybė alpinistų kopimą į kalną apibūdina kaip sudėtingiausią pasaulyje dėl labai aukštos, beveik 5 km ledo sienos. Ji reikalauja ištvermės, patirties ir drąsos, kadangi yra praktiškai statmena. Būtent šioje vietoje ir nutrūksta daugelio alpinistų kelionė. Ne veltui gigantas vadinamas „Kalnu ryjiku“ arba „Kalnu žudiku“. Tiesa, nelaimių rodiklis šiuo metu gana žemas – 5,5 %, nors dar prieš dešimtmetį siekė net 77 %.

Nanga Parbat, Pakistanas

5. Kalnas kyšantis virš debesų
Dėl gamtos stebuklą gaubiančių debesų, Ficrojus dar vadinamas „Rūkančiu kalnu“. Jis kasmet į Čilę pritraukia masišką kiekį fotografų ir paprastų turistų, norinčių pasigrožėti jo didingumu. Ir visgi, tik maža dalis, dažniausiai patyrusių alpinistų, susigundo pasiekti viršukalnę. Nors kalnas nėra labai iškilus, kopimą apsunkina didžiulė stati granitinė siena, bei dažnai besikeičiančios oro srovės. Taigi, atrodytų į ne pačią aukščiausią, šiek tiek didesnę nei 3 km viršūnę, kiekvienais metais įkopia tik vienetai, o ekspedicijos pareikalauja didelių pastangų ir meistriškumo.

 Ficrojus, Čilė