Mėgstantiems vaikščioti girių takeliais: 5 keisčiausi pasaulio miškai

Baobabų alėja, Madagaskaras

Tai gyvosios gamtos buveinės, svarbios žmogui nuo neatmenamų laikų. Jose ir šiandien mes uogaujame, grybaujame, vaikštinėjame ir grožimės gamta. Prie lietuviškos augmenijos esame įpratę, bet ar kada susimąstėte, kokie keisti miškai auga egzotiškuose pasaulio kampeliuose? Taip, jie išties įspūdingi, kai kurie atrodo lyg iš kitos planetos.

1. Stebuklų šalį primenančių Baobabų alėja

Neabejotinai tai svarbiausia Madagaskaro gamtos įžimybė, išsidėsčiusi palei žvyrkelį Menabe regione. Sunku patikėti, bet kadaise tai buvo milžiniškas miškas, kurį sunaikino civilizacija, o šiandien čia auga vos 20-25 medžiai. Gigantai, kurių kamieno plotis siekia 11 m, savyje sutalpina net 117 l vandens, kas turbūt ir nulemia jų savotiškai pribrinkusią formą.
Pasak afrikietiškos legendos, supykęs dievas išrovė Baobabą, o atgal pasodino aukštyn kojom – šaknimis į viršų. Žinoma, tai tik legenda, tačiau jis išties primena medį su šaknimis vietoje šakų, ypač kai numeta lapus. Dėl sauso vietinio klimato, medžiai auga lėtai, tačiau subrendę, gali gyvuoti apie 2 tūkst. metų. Ne veltui, didingus gamtos kūrinius vietiniai gyventojai vadina „Renala“, o tai reiškia „Miško motina“. Jų užburiančiam grožiui negali atsispirti ir tūkstančiai keliautojų, kurie kasmet plūsta į Madagaskarą.

Baobabų alėja, Madagaskaras (miškai)

2. Miškas ežero dugne

Kažkada tai buvo įprastas Kazachstano miškas, tačiau šiandien jis paskendęs Kaindy ežere. 1911 m. įvykęs žemės drebėjimas sukėlė didžiulę purvo ir akmenų nuošliaužą, kuri suformavo užtvanką. Iš kalnų atitekantis vanduo apsėmė giraitę ir taip sukūrė įstabų vaizdą: iš vandens, lyg pasakoje, styro eglių stiebai. Nors išsikišusios viršūnės išdžiuvusios, neįtikėtina tai, kad apsemti medžiai išliko visiškai tokie patys. Taip yra dėl šalto vandens, kuris beje, iš tolo atrodo žydras, o priėjus visai šalia tampa absoliučiai skaidrus. Paskendusį mišką tiesiog dievina nardytojai ir kiti nuotykių ieškotojai.

Miškas paskendęs Kaindy ežere (Kazachstanas) (miškai)

3. Miškas iš vieno medžio

Ar kada įsivaizdavote mišką iš vieno medžio? Štai jis – didysis Banjanas, nacionalinis Indijos medis, augantis botanikos sode „Chaure“. Dar prieš 250 m., tai buvo vienas paprastas medis, tačiau kaip būdinga šiai augalų rūšiai, jis išleido daugybę oro šaknų, kurios pasiekusios žemę pradėjo formuoti naujus kamienus. Taigi šiandien medis atrodo lyg miškas. Skaičiuojama, kad Banjanas turi net apie 3 tūkst. kamienų. Deja, pagrindinio stiebo nebėra – pataikius žaibui, jį teko išpjauti, todėl augmuo vadinamas klonine kolonija.

Banjanas augantis botanikos sode „Chaure“, Indijoje (miškai)

4. Palmių rojus

Elčios giraitė, netoli Ispanijos Alikantės miesto esantis palmių rojus. Giraitė įvardijama kaip didžiausia pasaulyje, mat joje telpa net 200 tūkst. egzotiškų medžių, kurie driekiasi didesniu nei 5 km spinduliu, o dalis jų pilnai apsupa miestą. Teigiama, kad VIII – XIII a. Ispaniją užgrobę Maurai, ne tik išplėtė mišką, bet taip pat įrengė drėkinimo sistemas, kurios veikia ir šiais laikais. Skirtingai nuo daugelio lankytinų vietų, šią įdomu tyrinėti ne tik iš arti, klaidžiojant lyg po džiungles, bet ir iš tolo, stebint link horizonto besidriekiančius palmių sodus.

Elčios giraitė, netoli Ispanijos Alikantės miesto esantis palmių rojus (miškai)

5. Mirusios žemės miškas

Miškas Namibijoje, Pietų Afrikoje yra visų gamtos fotografų svajonė. Juodi medžiai auga ant plokščios nudegintos žemės. Augalai be gyvybės ženklų, o dramatiškumo suteikia fone plytinčios raudonos kopos. Besileidžiant saulei, vaizdas neįtikėtinas, veikiau primenantis fantazijas, o ne realybę. Dar prieš 900 m. čia augo kupranugarių akacijos, tačiau išsekus požeminiams vandens šaltiniams liko tik sausas peizažas – medžiai nesupuvo, dėl karšto ir sauso dykumos klimato. Šiandien išvysti mirusį mišką veržiasi daugybė smalsuolių ir gamtos mylėtojų.

Mirusios žemės miškas Namibijoje (miškai)

Visi šie miškai gniaužia kvapą, o pabūvoti juose ir pamatyti savo akims turbūt svajoja kiekvienas. Kelionių akademiją Jums siūlo aplankyti įžymiąją Baobabų giraitę esančią Madagaskare. O taip pat kelionės metu pamatysite autentiškus, savo architektūra išsiskiriančius Madagaskaro miestus, trečią pagal dydį pasaulyje barjerinį rifą, atogražų miškų nacionalinį parką, kuriame labai daug retos gyvūnijos. Susipažinsite su vietinių gyventojų kultūra, tradicijoms, pabūvosite vietiniuose turgeliuose. Egzotinė kelionė į Madagaskarą »