Stokholmas: pirmas kartas. Salelės ir pusiasaliai, viduramžiškas senamiestis ir kitos lankytinos vietos Stokholme

stok_konv

Šis salelių ir pusiasalių tinklas – didžiausias Skandinavijos miestas, kurio krantus skalauja Baltijos jūra. Čia vasaros – labai šviesios, o žiemos – labai tamsios. Jeigu važiuojate vasarą, būtinai pasiimkite miegojimo kaukę, nes kitaip sunkiai užmigsite: vasarą čia tik trys valandos tamsos. Stokholmas – kosmopolitiškas, švarus ir estetiškas. Jis gali pasigirti iškilmingais 1430 kambarių Karališkaisiais rūmais, Viduramžių laikus primenačiu senamiesčiu Gamla Stan, gyvybingo ir atsipalaidavusio miesto atmosfera bei aukštomis kainomis. Dėl pastarųjų namo grįšite gal šiek tiek „biednesni“, tačiau visi įspūdžiai ir nuotykiai tik į naudą. „Skål!“ – taip sako švedai, norėdami pasakyti „valio“ ar „į sveikatą“.

Stokholmas

Transportas

Stokholmo Skavsta oro uostą tiesiogiai iš Kauno galima pasiekti pigių skrydžių oro bendrovės Ryanair skrydžiu. Norint nuvažiuoti į miesto centrą, galima rinktis bendrovės Flygbussarna autobusus, tik patartina bilietą iš anksto nusipirkti internetu, nes taip – šiek tiek pigiau (kaina perkant internetu 129/248 kronų, ~15/28eurų).

Stokholmas.

Maistas

Tradiciniai švedų patiekalai – gana sunkūs ir sotūs, tačiau šiuolaikinė virtuvė siūlo lengvesnį maistą su daugiau šviežių daržovių. Kelionės metu patartina paskanauti marinuotos Baltijos jūros silkės(smörgåsbord, surströmming), jautienos kukulių (köttbullar),  paragauti traškios švediškos duonos (knäckebröd).

Miegas

Vienas pigesnių hostelių pačiame miesto centre – Hostel af Chapman. Jis įsikūręs senoviniame laive ir šalimais esančiame name. City BackPackers hostelis laikomas vienu geriausių hostelių visoje Švedijoje. Kaina bendrame miegamajame – nuo maždaug 25 eurų žmogui. Daugiau apie apgyvendinimą Stokholme galima rasti čia.
Mėgstantys keliauti šiek tiek ekstremaliau, vietoj brangių apgyvendinimo paslaugų gali rinktis ir palapinę.
Švedijoje  yra įstatymas, jog palapines galima statyti visur, net ir privačioje valdoje su sąlyga, kad viską paliksite taip, kaip radot.

Lankytinos vietos

Karališkieji rūmai – turistų mėgstama ir nutrypta vieta, kurią apeiti nieko nekainuoja. Šie baroko stiliaus rūmai yra Stokholmo senamiestyje Gamla Stan. Išoriniame pastato kieme galima stebėti gvardijos kavalerijos apsaugų keitimąsi.
Gvardijos
Miesto rotušė – labai gražus romantinio stiliaus pastatas Kungsholmen saloje, kurio 106 metrų bokšto smailę puošia Trys auksinės karūnos, o sienos sulipdytos iš daugiau nei 8 milijonų raudonų plytų. Būtent čia rengiami prabangūs Nobelio premijos banketai.

Moderno
Muziejai – Stokholme yra ne vienas muziejus, kurį verta aplankyti, tik gaila, kad visi jie – mokami. Skansen muziejus – tai seniausias muziejus pasaulyje po atviru dangumi, kurio steigėjas buvo žymus švedų mokslininkas Artur Hazelijus. Čia galima susipažinti su švedų ir samių kultūra, amatais, pasisvečiuoti kaimo nameliuose, veikia zoologijos sodas, kuriame galima pamatyti Skandinavijos gyvūnus. Įėjimo kaina – 100 kronų (~11 eurų). Daugiau informacijos apie Skansen muziejų rasite čia. Dar vienas Hazelijaus įsteigtas muziejus – tai Šiaurės muziejus (Nordiska Museet). Čia sužinosite naujų dalykų apie švedų kultūros istoriją, madą, dizainą, literatūrą. Muziejuje eksponuojama nemaža dalis žinomo švedų rašytojo August Strindberg daiktų. Įėjimo kaina – 90 kronų (~10 eurų). Daugiau apie šį muziejų galite paskaityti čia.
Siaures
Tie, kam patinka moderni fotografija, surrealistinis menas ir tokie dailininkai kaip Marcel Duchamp, Louise Bourgeois, Pablo Picasso, Salvador Dali, Henri Matisse, turėtų apsilankyti Modernaus meno muziejuje (Moderna Museet). Bilieto kaina 100 kronų (~11 eurų). Daugiau informacijos rasite čia. Dar įdomus ir Vasa muziejus (Vasa Museet), įkurtas iškeltame iš dugno laive, kuris nuskendo vos išplaukęs iš uosto XVII amžiuje. Kaina 110 kronų (~12,5 eurų). Daugiau informacijos apie Vasa muziejų galite rasti čia.

Vasa

Gamla

Pažintinių kelionių pasiūlymai į Švediją ir Švedijos sostinę Stokholmą