Aplankykime Velnio miestą – mistinę vietą Balkanų širdyje

serbias_konv

 

Velnio miestas (serbiškai Džavolja Varoš) – tai Serbijos pietuose stūksančios molio ir akmenų skulptūros, erozijos suformuotos per daug daug amžių. Graži bei keistos energijos vieta, sukūrusi labai retą gamtinį paminklą.

Džavolja Varoš nacionalinis parkas

Šaltiniui, lietui ir vėjui begraužiant akmenis po daug metų likdavo akmuo ir smėlio-molio bokštelis (akmens apsaugotas nuo erozijos) po juo. Kitaip tariant: bokštelis su akmeniu, didesniu už bokštelio plotį, viršuje. Keli šimtai tokių figūrų ir sudaro Velnio miestą. Figūros kartais griūna, kartais pradeda dygti naujos, tik tai trunka daug ilgiau, nei gyvena žmogus.

Visai šalia teka du šaltiniai: Velnio vanduo ir Raudonasis šaltinis. Pirmasis labai rūgštus ir turi gausybę mineralų, o antrasis yra raudonas ar net rudas nuo geležies rūdos. Pirmojo vanduo parduodamas šalia įėjimo, bet niekas nedraudžia jo pasisemti. Antrojo vanduo įteka į upę ir nudažo ją ne itin malonia, šviesiai ruda spalva.

Serbija,

Nuotrauka Rudolf Getel

Jei pasiseks ir pus stipresnis vėjas, figūros skleis keistus švilpiančius ir ūkiančius garsus. Kitas įdomumas – didžiuliai keistų formų daugiakamieniai medžiai abipus tako, vedančio į Velnio miestą. Matant tokius medžius, spalvotas versmes, girdint kaukimą ir mąstant, kokie trapūs yra moliniai bokštai ir kiek laiko jie išgyveno, nejučia nugaros plaukai pasišiaušia ir pradedi tikėti antgamtinėmis jėgomis, prižiūrinčiomis šį parką.

Kaip atrodo parko panoramos, žvilgtelkite čia: http://djavoljavaros.360.rs/

Naktis – atskira patirtis

Jei norite pasijusti dar ypatingiau ir mistiškiau, užsibūkite arba atvykite naktį (pastaruoju atveju nereikės mokėti 8 Lt įėjimo mokesčio). Miško takas nuo įvažiavimo iki apžvalgos aikštelės bus arba apšviestas, arba ne, priklausomai nuo laiko. Kraują kaitins miško paklotėje šmirinėjantys driežiukai ir, bala žino, kokie maži gyvūniukai. Asmeniškai teko matyti du smulkius ir ryškiai raudonus taškus, blizgančius lapuose. Priartėjus tapo aišku, kad tai drugio akys atspindi prožektoriaus šviesą.

velnio

Nuotrauka Djavolja Varos/Devils Town

Patys moliniai stulpai yra apšvieti visą naktį, todėl kaskart keičia apšvietimo spalvą. Vaizdas įspūdingas, jausmas irgi.

Kaip nuvažiuoti?

Viešasis transportas iki Nacionalinio parko neveža, todėl norint jį pasiekti reikia arba turėti automobilį, arba tranzuoti. Nuo Kuršumlja miestelio pavažiuokite 20km į pietus link Mala Kosanica. Ten stovi ženklas su užrašu „Džavolja Varoš“ ir rodyklė į kairę. Pavažiavę dar 9 km pagaliau pasieksite parką.

Ką dar aplankyti aplinkui?

Nuo Džavolja Varoš prasideda žymėtas sveikatingumo takas iki Prolom Banja. Pradžioje jis kiek sunkokas, bet vaizdai atperka pastangas. Iš pradžių nepavyko rasti žymėjimų: turbūt gaisras nudegino žymenis. Bet palipus mišku į kalną, už molinių figūrų, žymėjimai tikrai yra.

Prolom Banja ir kiti miesteliai, turintys žodį „Banja“ pavadinime, reiškia, kad tai yra kurortas su galimybe pasimėgauti karštų versmių gydomuoju vandeniu.

Už keliasdešimties kilometrų, šalia Lebane, įdomu aplankyti Bizantijos miesto Justiniana Prima (serbiškai Caričyn Grad) griuvėsius. O 90 km į šiaurės vakarus, Niš mieste, nuo XIX a. pradžios stovi Kaukolių bokštas – osmanų priemonė įbauginti maištaujančius vietinius gyventojus.

Skristi į Belgradą patartume per Briuselį, Frankfurtą arba Budapeštą. Pigių avialinijų bilietų užsakymas čia

 Pažintinių – poilsinių kelionių pasiūlymai į Serbiją