Stambulas: pirmas kartas. Transportas, turkiški skanėstai ir lankytinos vietos Stambule

ist_konv

Šis miestas, kadaise buvęs Bizantijos bei Osmanų imperijų sostinė, yra pats rytietiškiausias miestas Vakaruose ir pats vakarietiškiausias miestas Rytuose. Tai vienintelis miestas, besidriekiantis per du žemynus – Europą ir Aziją, kuriuos skiria Bosforo sąsiauris. Ilgos ir dramatiškos Stambulo istorijos paveldas  – graikų, romėnų ir turkų kultūrinis palikimas. Miesto dvasią ypač stiprina egzotiški kvapai, gatvės prekeiviai, prekiaujantys keptais kaštonais ar kukurūzais, per Taksim gatvę riedantis senovinis tramvajus tünel ar lauko kavinėse turkiška arbata (çay) besimėgaujantys miesto gyventojai. Dabar šis didžiausias Turkijos miestas sparčiai modernėja – Stambule rasite naujausius viešbučius, didžiulius prekybos centrus bei daug turistų.
Galata

Taksim.

Transportas

Į Stambulą tiesioginio skrydžio iš Vilniaus nėra, tačiau galima skristi iš Rygos.  Iš čia su Air Baltic arba Turkish Airlines oro linijomis pasieksite Stambulą per maždaug tris su puse valandos.
Stambule yra du tarptautiniai oro uostai: Atatürk (europinėje dalyje) ir Sabiha Gökçen (azijinėje dalyje). Air Baltic ir Turkish Airlines iš Rygos skraidina keleivius į Atatürk oro uostą.

Kaip nuvažiuoti į miesto centrą

Iki centrinės miesto dalies Sultanahmet iš oro uosto pigiausia būtų važiuoti metro ir tramvajumi. Dar prieš išeinant iš oro uosto, patartina išsikeisti pinigus, kad turėtumėte smulkių turkiškų monetų. Išėjus iš oro uosto reikėtų nusileisti į metro stotį, prieš tai nusiperkant žetoną iš žetonų mašinos (vieno žetono kaina – apie 1,5 turkiškos liros – apie 1,7 Lt). Išlipę Zeytinburnu stotelėje, sekite tramvajaus ženklą (T1 linija Zeytinburnu – Kabataş), o įsėdę į tramvajų (žetono kaina ta pati) kažkur per 25 minutes pasieksite Sultanahmet.

Maistas

Turkų virtuvė – viena geriausių ir turtingiausių visame pasaulyje ir Stambule, kaip ir visoje Turkijoje, ji dominuoja. Turkiškas maistas – tai ne vien Lietuvoje gerai žinomi ir mėgstami kebabai, bet ir daug kitų, pačių egzotiškiausių patiekalų. Ypač skanūs turkiški kotletukai köfte, kuriuos siūlo tiek mažesnės vietinės užeigos, tiek didesni restoranai. Taip pat patartina paragauti turkiškų koldūniukų mantı, baklažanų salotų bei nusipirkti balto turkiško sūrio.
Po Galata tiltu už gana padorią kainą galima rasti ne vieną šviežios žuvies restoraną. Tikras rojus Stambule – smaližiams. Turbūt skaniausias ir populiariausias turkiškas skanėstas – baklava – labai saldus traškios plonų sluoksnių tešlos, pistacijų ar graikiškų riešutų gardumynas. Geriausi baklavos gamintojai – Güllüoglu. Ledų gamintojai MADO taip pat gamina skanią baklavą ir nepakartojamo skonio figų, lazdyno riešutų, bananinius bei visokius kitus ledus. Prie saldumynų visada galėsite užsisakyti mažą puodelį aromatingos turkiškos arbatos ar kavos.

Baklava.

Miegas

Stambulas turi vieną geriausių pigių ir puikių hostelių koncentraciją pačiame miesto centre. Kainos prasideda nuo maždaug 16 eurų žmogui bendrame kambaryje, o privačiame – nuo 28 eurų. Daugiau informacijos apie siūlomas apgyvendinimo paslaugas ir kainas Stambule galite rasti čia .

Lankytinos vietos

Sultanahmet – būtent čia galima aplankyti du žinomiausius Stambulo objektus – Sofijos soborą ir Mėlynąją mečetę. Beveik 1500 metų senumo Sofijos soboras dabar veikia kaip muziejus, kuriame galima pamatyti iš senų laikų išsilaikiusias mozaikas (bilieto kaina 20 turkiškų lirų – apie 9 eurai). Šalimais esanti Mėlynoji mečetė, kuri buvo specialiai pastatyta sultonui Ahmet I, garsėja savo grožiu. Mėlynąja ji vadinama dėl to, kad mečetės vidus išklotas mėlynomis plytelėmis. Įėjimas į šią mečetę – nemokamas, tačiau prasidėjus pamaldoms turistai turi iš jos išeiti. Visai šalia šių pastatų galima rasti įėjimą į po Suntanahmet esančią senovišką Baziliką – cisterną, pastatytą VI a. Čia vaizdas iš tikrųjų magiškas – tamsus pastatas, pripildytas vandens, kuriame stūkso antikinės kolonos, o viena iš jų tarsi prispaudusi laiko akmeninę Medūzos (mitinės būtybės) galvą. (Įėjimas į šį objektą   ~ 10 turkiškų lirų – ~ 5 eurai).
Sofijos

Mėlynoji

Bazilika
Grand Bazaar – netoli Sultanhamet stūkso gyvenimu verdantis Didysis turgus, kuriame galėsite įsigyti turkiškų siuvenyrų, prieskonių, kilimų ir kitų gėrybių. Kadangi čia daug turistų – kainos gerokai užkeltos, tačiau galima pavaikščioti po prekyvietes, esančias šalimais turgaus. Jos daugiau skirtos vietiniams gyventojams, taigi kainos čia – šiek tiek mažesnės.
Taksim ir Galata Tower – nuo Taksim aikštės žemyn leidžiasi viena pagrindinių gatvių, kurioje pilna tiek vietinių gyventojų, tiek turistų. Čia galima rasti pasilinksminimo vietų, kavinių, restoranų, žinomų parduotuvių. Pasukus šiek tiek į šoną – pamatysite akmeninį Galata bokštą, nuo kurio atsiveria nuostabi Stambulo panorama. (Įėjimas apie 10 lirų – ~ 5 eurai).
Galata
Bosphorus – rajonas ties Bosforo tiltu – vienas gražiausių, ramiausių ir tvarkingiausių visame Stambule. Iš čia galima garlaiviu paplaukioti Bosforo sąsiauriu ir pasidairyti į azijinę Stambulo dalį, pamatyti Rumeli Hisari tvirtovės griuvėsius. Tokio turo kaina apie 25 liros (~ 12 eurų).
Rumeli


Daugiau apie tai, ką galima pamatyti ir nuveikti Stambule, rasite čia.

Pažintinė kelionė į Stamulą

Pažintinė kelionė į Stambulą