Kreta: pirmas kartas. Mitai, Minas ir lankytinos vietos Kretoje

kreta_konv

Kreta – tai Mino civilizacijos gimimo vieta. Kaip pasakoja istorija, minoiečiai pasižymėjo labai turtinga kultūra. Tačiau netoliese esantis dailus, bet matyt šiek tiek pavydus Santorinis supyko ir nusprendė atkeršyti: antrajame tūkstantmetyje prieš mūsų erą išsiveržė vulkanas ir sunaikino šį civilizacijos lopšį. Šis apokaliptinis įvykis, mitinis karalius Minas bei kitos istorijos ir legendos nuo pat senų traukė ne tik romantikos išsiilgusius poetus, bet ir turistus. Ši lobių sala – tikras rojus: paslaptingos įlankos, dramatiški ir gilūs tarpekliai, žaliuojančios alyvuogių giraitės, laukinės gėlės, kalnuose įsikūrę autentiški miesteliai, kuriais didžiuojasi svetingi ir savo šalies tradicijas mylintys vietiniai. Beje, dar vienas tipiškas šalies simbolis – tai Kretos vyrų ilgi ir užsirietę moustakia (ūsai), kuriais jie turbūt didžiuojasi ne ką mažiau nei salos grožiu.

Transportas

Patogiausia nusigauti iki Kretos pasirenkant vieną iš poilsinių atostogų paketą, į kurį įeina skrydis, pervežimas ir apgyvendinimas.

Maistas

Maistas Kretoje – vienas sveikiausių visame pasaulyje ir visada šviežias, paskanintas įvairiomis žolelėmis ir daržovėmis ir būtinai nemaža doze Kretos skystojo aukso – alyvuogių aliejumi. Čia verta paragauti bent vienos iš sūrių rūšies – graviera, myzitra ar anthotiros. Kreta gali pasigirti ir labai geros kokybės medumi, ypač čiobrelių, todėl rekomenduojama jo paragauti ar net parsivežti namo.

Miegas

Kaip jau buvo minėta anksčiau, keliaujant į Kretą geriausia rinktis jau sudarytą poilsinės kelionės paketą, į kurį įeina skrydis, pervežimas ir apgyvendinimas.

Lankytinos vietos

Heraklionas – tai Kretos sostinė ir didžiausias salos miestas. Jis gali pasigirti šalia Senojo uosto stūksančia XVI a. venecijiečių statyta tvirtove, kuri anksčiau buvo vadinama Rocca al Mare. Čia taip pat galima aplankyti pagrindinę miesto gyventojų susitikimo vietą – Venizelou aikštę, puoštą fontanu su liūtais. Heraklione yra ne vienas muziejus, kurių populiariausias – Istorinis Kretos muziejus.

Heraklionas.

Knosas – šalia Herakliono esantys Mino civilizacijos griūvėsiai, kuriuos tik prieš maždaug 100 metų atrado britų archeologas Seras Arturas Evansas. Tai – vienas svarbiausių objektų Kretoje, kurį kasdien aplanko tūkstančiai turistų.

Samarijos tarpeklis – šis tarpeklis, kurį išskobė tarajo upė, tęsiasi apie 18 km per Baltuosius kalnus (Lefká Óri). Siauriausia tarpeklio vieta yra ties Geležiniais Vartais, kurių aukštis – bent 500 metrų.

Agios Georgios Galatas – tai mažytė XIV a. bažnyčia, esanti šalia Miros miesto. Jos sienas puošia senos išblukusios šventųjų freskos.

Santorinas – viena iš vulkaninės kilmės Kikladų salų Egėjo jūroje, priklausanti Graikijai ir garsėjanti baltais nameliais su mėlynais stogais, nuostabiais saulėlydžiais, žydra jūra ir geru vynu. Salos istorija siekia 1645 m. pr. Kr., kai išsiveržęs Santorino ugnikalnis sukėlė cunamį, kuris, manoma, sugriovė legendinę Mino civilizaciją. Dabar čia pilna viešbučių, primenančių autentiškus salos namelius, tavernų, šviežios, ką tik pagautos žuvies, restoranų ir barų, kuriuose laiką leidžia romantikos ir akį maloninančių vaizdų išsiilgę turistai. Į Santoriną patartina keliauti tik tada, jeigu nuspręsite ten pasilikti bent vienai nakčiai, nes kelionės kaina – apie 60 eurų, o trukmė – net apie 3,5 val. į vieną pusę.

Santorinas.

Oras

Kretoje atostogų sezonas tęsiasi gana ilgai – nuo balandžio vidurio iki spalio. Birželio ir liepos mėnesiais oras tiesiog spirga nuo karščio, taigi jeigu nesate didelis saulės gerbėjas, stenkitės vengti šių mėnesių.

Poilsinių – pažintinių kelionių pasiūlymai į Kretą