Patarimai keliaujantiems

Pagaliau atėjo diena, kai apsisprendėte įgyvendinti savo svajonę – leistis į kelionę. Nuo ko pradėti? Tam ir skirtas šis puslapis.

O gal jau įsigijote kelionę ir, rodos, turėtumėte skrajoti iš džiaugsmo, bet vis kažkoks nerimas kankina: ar tikrai mano lagaminas nebus per sunkus  (juk įsidėjau net 7 batų poras – kad būčiau ramus, patekęs į bet kokią situaciją), ar visi mano dokumentai tvarkingi, o gal apie kokią smulkmeną apskritai pamiršau?.. Šią informaciją taipogi rasite čia.

Tad nieko nelaukę pasinerkite į žinių apie keliones jūrą!

Kaip teisingai suplanuoti kelionę

Kasmet tūkstančiai žmonių vyksta į užsienio valstybes. Vieni jų nori pažinti užsienio šalis, jų kultūrą, gamtą, architektūrą, kiti – tiesiog pailsėti. Kad keliauti būtų tikras malonumas, svarbu kelionę gerai suplanuoti.

Bene paprasčiausia planą pradėti nusprendžiant, kokią pinigų sumą norėtumėte ir galėtumėte kelionei išleisti. Taip susiaurės paieškos ratas ir taps paprasčiau nuspręsti bei išsirinkti tinkamiausią variantą. Taip pat apsispręskite, kokios kelionės norite: poilsinės, pažintinės ar egzotinės. Žinoma, kartais tai nulemia suplanuota pinigų suma.

Taipogi reikėtų pasirinkti šalį, į kurią keliausite, išvykimo datą ir planuojamų atostogų trukmę. Taip pat svarbu, ar vyksite viena(-s), su draugais ar šeima. Jei vyksite ne viena(-s), nepamirškite dėl kelionės datos susitarti su bendrakeleiviais.

Galiausiai, išsirinkus tinkamą kelionės pasiūlymą, beliks ją įsigyti: pasirašyti sutartį ir sumokėti už kelionę.

Turbūt kiekvienas yra girdėjęs apie vadinamuosius „paskutinės minutės“ pasiūlymus, kuomet perkant poilsinę kelionę prieš keletą dienų, galima ją įsigyti trečdaliu, o kartais ir puse kainos pigiau. Taip, tokie pasiūlymai tikrai vertingi, bet tik tuomet, kai Jūs nesate nusistatę konkrečių atostogų datų, t.y. atostogas darbe galite „pasiimti“ prieš kelias dienas. Tuomet rekomenduojame kelionę išsirinkti www.flyout.lt ir nusipirkti internetu (šiuo atveju dar gausite 3% nuolaidą) arba atvykti į vieną iš mūsų biurų (S. Žukausko 35 Vilniuje, Jablonskio g. 15 Kaune arba Tilžės g. 38 Klaipėdoje). Išvykti gali tekti jau kitą dieną! Kitu atveju – kuomet Jūs žinote konkretų atostogų laiką ir negalite jo keisti – laukti „paskutinės minutės“ pasiūlymų yra rizikinga, nes gali nebelikti vietų lėktuve ar viešbutyje, o kartais šių pasiūlymų visai nebūna. Tuomet kur kas geriau pasinaudoti „išankstinio pirkimo“ nuolaidomis, kurios paskelbiamos sezono pradžioje, galioja apie mėnesį ir siekia net iki 20–30%. Taip pat labai rekomenduojame iš anksto įsigyti keliones į tolimąsias egzotines šalis. Šioms kelionėms „paskutinių minučių“ pasiūlymų beveik nebūna, netgi priešingai, dažniausiai kelionės kaina padidėja: kuo mažiau laiko lieka iki skrydžio, tuo brangesni lėktuvo bilietai, kurie ir sudaro didžiąją dalį kelionės kainos. Tad tolimąsias egzotines keliones naudingiausia įsigyti prieš 2–5 mėnesius.

Taip pat neužmirškite, kad keliaujant į kai kurias valstybes reikia vizų, todėl visada pasidomėkite, ar jos reikės, kiek laiko truks ją pagaminti, ir kokius dokumentus bei duomenis turėsite pateikti.

Prieš kelionę patartina pasidomėti išsirinkta šalimi. Informacijos apie įvairias šalis, jų ypatumus bei įžymias vietas galite rasti ir mūsų tinklalapyje. Taipogi neužmirškite sužinoti apie kreditinių kortelių naudojimą, vietinės valiutos santykius su kitomis valiutomis, kainas šalyje, į kurią vyksite. Apmąstykite, ar vyksite į ekskursijas ir kokias vietas norite aplankyti. Žinoma, iškilus įvairiausiems klausimams galite kreiptis į mus. Mielai padėsime rasti visus atsakymus.

Štai kelionė suplanuota ir užsakyta, lieka tik jos laukti ir krautis lagaminus.

Prieš kelionę taip pat nepamirškite:

  • pasitikrinti savo paso galiojimo laiką. Pasas turi galioti ne mažiau kaip 6 mėn. po grįžimo iš kelionės; jis turi būti nesuplėšytas.
  • Būtina pasitikrinti į kurias valstybes pakanka kortelės, o kur būtinas pasas. Yra valstybių, kurios neįleidžia turinčiųjų tam tikrų valstybių vizas (Iranas, Libanas, Libija, Sudanas, Sirija ir Jemenas neįsileidžia piliečių, kurių pasuose yra Izraelio Valstybės antspaudai ir atvirkščiai);gauti vizą, jei keliaujate į valstybę, į kurią vykstant Lietuvos piliečiams reikia vizų arba vykstate per tokią valstybę tranzitu. Atkreipkite dėmesį į vizos gavimo terminus, nes į kai kurias šalis kelionės jau prieš 2 savaites įsigyti nebegalima, mat nepakaks laiko padaryti vizą (pvz. Indija);
  • pasirūpinti vaikų dokumentais;
  • pasitikrinti sveikatą, pasidomėti keliautojams rekomenduojamais skiepais (www.infoskiepai.lt; http://www.ulpkc.lt/index.php);
  • rekomenduotina kelionės laikotarpiui apdrausti savo sveikatą ir gyvybę (apsidrausti galite visuose mūsų biuruose: S. Žukausko 35 Vilniuje, Jablonskio g. 15 Kaune arba Tilžės g. 38 Klaipėdoje;
  • įsitikinti, kad tikrai rezervuoti bilietai ir viešbučiai. Planuodami kelionę visuomet numatykite, kad gali susidaryti spūstys ir vėluoti transporto priemonės.

 

Kokius dokumentus pasiimti

Kad nekiltų nesklandumų kelionės metu, ruošdamiesi jai įsitikinkite, kad turite visus reikalingus dokumentus:

Pasas arba asmens tapatybės kortelė. Pasas reikalingas vykstant į valstybes, kurios nepripažįsta asmens tapatybės kortelių. Prieš išvykdami į kelionę, būtinai pasitikrinkite paso arba asmens tapatybės kortelės galiojimo laiką. Jūsų tapatybę patvirtinantis dokumentas, su kuriuo vyksite į kelionę, turi galioti ne mažiau kaip 6 mėnesius nuo kelionės pabaigos. Su asmens tapatybės kortele galima vykti į šias valstybes:

Airija, Austrija, Belgija, Bulgarija, Čekija, Danija, Estija, Graikija, Ispanija, Italija, Jungtinė Karalystė, Juodkalnija, Kipras, Kroatija, Latvija, Lenkija, Liuksemburgas, Malta, Nyderlandai, Norvegija, Portugalija, Prancūzija, San Marinas, Slovakija, Slovėnija, Suomija, Šveicarija, Vengrija, Vokietija.

Kelionės draudimas. Vykstant į kelionę, patartina apsidrausti nuo ligų ir nelaimingų atsitikimų, kad būtų užtikrinta būtinoji medicininė pagalba užsienyje.

Kelionės sutartis. Kelionės sutartis – raštiškas susitarimas, kuriuo turistinės kelionės organizatorius už atlygį įsipareigoja turistui suorganizuoti turistinę kelionę, o turistas – sumokėti už šias paslaugas. Tai pagrindinis kelionės dokumentas, kurį būtina turėti kelionės metu ir išsaugoti iki jos pabaigos.

Vizos. Vykstant į kai kurias šalis, reikia vizų, todėl neužmirškite jų pasidaryti (tai galite atlikti pas mus). Būtinai pasidomėkite jų gaminimo trukme.

Vaikų išvykimo į užsienio valstybes tvarka. Jei vaikas vyksta į Šengeno valstybę, tai nėra reikalingi lydintys asmenys ar rašytiniai sutikimai. Jei vaikas vyksta į užsienio valstybę, nepriklausančią Šengeno erdvei, jis turi vykti su vienu iš tėvų arba turėti raštišką tėvų sutikimą, patvirtintą notaro, kad galėtų keliauti vienas arba su lydinčiu asmeniu. 

Tvarkingas daiktų į lagaminą sudėjimas

Jei išsiruošėte į kelionę, tai neišvengiamai susimąstysite, ką pasiimti į kelionę ir kur tai susidėti. Todėl lagaminais ir jų turiniu geriau pasirūpinti iš anksto. Jei planuojate vykti į „paskutinės minutės“ kelionę, jau iš anksto turėtumėte žinoti, ką vešitės, nes net keli užmiršti daiktai gali aptemdyti Jūsų atostogas.

 

Susidarykite daiktų sąrašą, kurį bet kada galėsite papildyti. Susidaryti šį sąrašą reikėtų kuo anksčiau, kad tikrai nieko neužmirštumėte. Susidėkite tik iš tikrųjų reikalingus daiktus ir neprisikraukite nereikalingos mantos, kurios net neištrauksite iš lagamino. Geriau palikite vietos suvenyrams ir kitiems daiktams, kuriuos įsigysite kelionėje. Daiktus, kuriuos vešitės, rinkitės pagal tai, į kokią kelionę vyksite, kiek laiko ji truks ir kokios orų prognozės. Susirūšiuokite daiktus pagal svarbą ir tokia eilės tvarka pradėkite juos krauti į lagaminą. Tokiu atveju net ir pritrūkę vietos, svarbiausius daiktus jau būsite susikrovę. Žinoma, didžioji dalis daiktų bus drabužiai. Juos patartina dėtis tik patogius, kad atostogų metu jaustumėtės komfortabiliai.  

Visus būtinus dokumentus laikykite atskirame dėkle. Saugokite juos ir visą laiką nešiokitės su savimi. Prie savęs turėkite ir visus svarbiausius daiktus (akinius, raktus, automobilio raktelius, vaistus ir pan.), nes kartais lagaminai pasimeta ir jų grąžinimas užtrunka. Dėl šios priežasties rekomenduojame apsidrausti bagažą nuo dingimo arba vėlavimo.

Keliaujant autobusu ar lėktuvu, yra bagažo apribojimų ir reikalavimų. Pageidautina, kad bagažas neviršytų 25–30 kg asmeniui, kai į kelionę yra vykstama autobusu. Kiekviena aviakompanija turi savo nustatytus apribojimus, todėl visada pasidomėkite, kokios aviakompanijos lėktuvu skrisite ir kokios jų bagažo gabenimo taisyklės. Dažniausiai kiekvienas asmuo nuo 2 metų amžiaus gali nemokamai vežtis 15–20 kg registruoto bagažo ir 5 kg neregistruoto (registruotas bagažas gabenamas bagažo skyriuje, o neregistruotas arba rankinis bagažas – lėktuvo salone). Gali būti ribojami ir bagažo matmenys. Už kiekvieną viršsvorio kilogramą yra mokama.

Oro uostuose bei muitinėse vyksta daiktų patikrinimai, todėl pasidomėkite arba pasikonsultuokite su mumis, ką draudžiama gabenti, ką galima įsinešti į jo saloną, o ką reikia supakuoti į bagažą ir kokių daiktų transportavimas yra ribojamas ar draudžiamas šalyje, kurią ruošiatės aplankyti.

Ar reikia vizų? Vizų rūšys

 

 

Vykstant į kai kurias valstybes, reikia vizų, tad prieš išsiruošdami į kelionę pasidomėkite, ar reikalinga Jūsų pasirinktos šalies viza ir kiek truks jos gaminimas. Naujausią sarašą rasite čia>>

Vaikai ir kelionė

Dažnai į keliones vykstame su vaikais, todėl būtina žinoti, kokių dokumentų keliaujant reikia vaikams, kokias pramogas, žaidimų aikšteles siūlo viešbutis, ar yra auklių ir lovelių vaikams. Taip pat pasidomėkite, kokios ligos gali grėsti šalyje, į kurią vykstate,  ar rekomenduojama pasiskiepyti. Ir suaugusiesiems, ir vaikams reikia tų pačių dokumentų. Be to, jei vaikas (asmuo iki 18 metų) keliauja su lydinčiu asmeniu ar vienas pats į Šengeno erdvei nepriklausančią šalį, privaloma turėti notaro patvirtintą tėvų sutikimą su savimi. Verta žinoti, kad amžiaus apribojimų skrendant lėktuvu nėra, taigi naujagimis gali keliauti kartu su Jumis. Daugelis tėvų jaudinasi dėl galimų kūdikio sveikatos sutrikimų skrydžio metu – šios baimės yra nepagrįstos. Tai patvirtina skrydžių organizatoriai ir stiuardesės.

Informacija apie viešbučius

Kelionės tiesiog neatsiejamos nuo viešbučių. Viešbutis yra ypač svarbus vykstant į poilsines keliones, nes jame praleidžiama labai daug laiko, kartais – net visos atostogas. Apgalvokite, kokio viešbučio norite ir kas Jums bus reikalinga (plaukų džiovintuvas, mini baras ar kt.). Tai supaprastins viešbučio paieškas. Viešbučių aprašymus galite rasti mūsų tinklalapiuose (www.flyout.lt; www.kelioniuakademija.lt), taip pat daug informacijos galite gauti iš „Kelionių akademijos“ konsultantų. Pasistenkite apie viešbutį sužinoti kuo daugiau – juk nuo to priklausys Jūsų atostogų kokybė.